Elektrownia wiatrowa czy elektrownia jądrowa? Różne sposoby pozyskiwania energii.

search:

Jak wiemy, w dzisiejszych czasach pozyskiwanie energii z naturalnych źródeł jest bardzo ważne. To jeden z podstawowych kroków do zaprzestania postępującej degradacji środowiska. A przecież im mocniej niszczymy przyrodę wokół nas, tym bardziej szkodzimy samym sobie. Z tego względu w ostatnich latach nastąpiło wycofanie się wielu państw z planów budowy elektrowni jądrowych. Pomimo, że elektrownia jądrowa jest w stanie wytworzyć duże ilości prądu, który może być z łatwością dostarczony tysiącom ludzi, to jednak ma wiele wad.

Przede wszystkim, elektrownia atomowa emituje do atmosfery wiele szkodliwych substancji, w tym znaczne ilości dwutlenku węgla. W Polsce takim obiektem jest elektrownia w Żarnowcu. Choć obecnie nie spełnia swojej funkcji, to zapowiada się jej gruntowny remont i wznowienie działań w ciągu najbliższych kilku lat.

Ekolodzy znacznie bardziej skłaniają się ku rozwiązaniom dobrym dla środowiska. Dlatego popularna staje się elektrownia wiatrowa czy też bateria słoneczna. Są one o tyle interesujące, że mogą służyć jako elektrownie przydomowe i produkować prąd na indywidualne potrzeby prywatnych osób. Problemem pozostaje wyłącznie koszt takiego urządzenia i jego zamontowania. Pierwsza z tych opcji pozwala wykorzystać wiatr jako siłę napędową do wytwarzania energii. Prąd jest produkowany przy pomocy zestawu urządzeń, w którym najważniejszą rolę pełnią turbiny wiatrowe. Elektrownie tego typu mogą znajdować się w ogrodzie bądź stanowić rozległe pola dające prąd większemu skupisku ludzi. Taki obszar znany jest jako farma wiatrowa. Natomiast baterie słoneczne montowane są na dachach. Ich zadaniem jest skupianie promieni słonecznych i przetwarzanie ich na energię przy pomocy fotoogniw.